uprząż wspinaczkowa
Kategorie:

Biodrowa uprząż wspinaczkowa – co warto o niej wiedzieć?

Biodrowa uprząż wspinaczkowa jak powszechnie wiadomo, zaliczana jest do najpopularniejszych i najważniejszych sprzętów górskich. Biodrowa uprząż zbudowana jest przede wszystkim z pasa i specjalnych mocowań na nogi, które połączone są ze sobą za pomocą grubych lin. Zabezpieczenie tego typu posiada bardzo wiele zalet, dlatego też w dzisiejszych czasach cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.

Dlaczego warto postawić na biodrową uprząż wspinaczkową?uprząż wspinaczkowa

Biodrowa uprząż wspinaczkowa jest przede wszystkim bardzo lekka i niesłychanie wygodna w użytkowaniu. Jest to najlepszy wybór nie tylko dla doświadczonych alpinistów, ale również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wspinaczką. Olbrzymią zaletą uprzęży biodrowej jest także to, że można w niej nie tylko chodzić, ale również siedzieć (w pionie i poziomie). W razie upadku ciało ustawiane jest w bardzo wygodnej pozycji, dzięki czemu będzie można szybko skorygować postawę.

Jaka wada?

Biodrowa uprząż wspinaczkowa posiada jedną bardzo ważną wadę, o której należy zawsze pamiętać. Osoby początkujące, które nie potrafią w 100% kontrolować swoich ruchów podczas upadku, mogą mieć duży problem z opanowaniem swojego ciała podczas poślizgnięcia. W momencie zagrożenie należy bardzo mocno trzymać się liny. Osoby, które zawisną głową w dół mogą mieć problem, aby wrócić do pionowej pozycji bez dodatkowej pomocy. Osoby początkujące powinny na ciężkie szlaki wybierać się zawsze z osobami towarzyszącymi.