Kategorie:

Jak wybrać buty wspinaczkowe dla początkujących?

Wspinaczka zarówno halowa, jak i outdoorowa wymaga od nas skompletowania odpowiedniego sprzętu. Uprząż, kask, ekspresy oraz tytułowe buty wspinaczkowe to niezbędne elementy wyposażenia, które umożliwią nam uprawianie tego ekscytującego sportu.

Profesjonalne buty

Wybór odpowiednich butów może sprawić dużą ilość problemów. Nie jest to również mały wydatek. Z tego względu część osób może chcieć rozpocząć przygodę ze wspinaczką używając innego rodzaju obuwia. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż odpowiedni but wspinaczkowy powinien charakteryzować się:

  • świetnym dopasowaniem do stopy,
  • bardzo cienką podeszwą,
  • dużą ilością gumy wokół cholewki,
  • sporym poziomem sztywności,
  • dobrą przyczepnością zastosowanej gumy.

Ponadto profesjonalne buty przeznaczone do wspinaczki najczęściej odznaczają się niewielkim poziomem rozciągliwości. Z pewnością żadne inny buty nie posiadają wyżej określonych cech. Jedynym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych modeli wspinaczkowych.

Wybór butów

Wybierając buty dla początkujących należy pamiętać, że powinny one być przede wszystkim dobrze dopasowane. W większości wypadków buty tego rodzaju mogą sprawiać wrażenie za małych i przyczyniać się do poczucia dyskomfortu.

Kluczem jest więc znalezienie kompromisu między odpowiednią obcisłością buta a komfortem noszenia. Niemniej jednak możemy być pewni, że z czasem stopa przyzwyczai się do specyficznej konstrukcji buta wspinaczkowego.