Kategorie:

Jak wybrać karimatę?

O tym jak bardzo ważna jest karimata podczas górskich wędrówek nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie bardzo rzadkim widokiem na szlaku jest plecak bez przytroczonej do niego karimaty. Czy jednak zawsze są to dobrze dobrane modele? Czy da się popełnić tu błąd, czy może każda jest właściwa i nie warto sobie zawracać głowy?

Cechy karimat

Tak samo jak każdy człowiek potrzebuje odpowiedniego dla niego obuwia, tak samo powinno dobierać się karimaty. Być może nie ma potrzeby przymierzania się i kładzenia się na nich w sklepie, jednak zwrócenie uwagi na ich cechy charakterystyczne jest jak najbardziej właściwe.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego modelu? Przede wszystkim na grubość danej karimaty. Generalnie im grubsza tym lepsza. Co prawda wraz z grubością zwiększa się również jej waga i objętość, ale są to nadal tak małe liczby, że zyskana dzięki temu wygoda w pełni je rekompensuje.

Drugą ważną cechą karimaty (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/maty.html) jest jej wielkość. W tym wypadku pozostaje już tylko dobranie jej pod konkretny wzrost i gabaryt osoby z niej korzystającej. Warto w tym punkcie pozostawić pewien margines i decydować się na nieco większe rozmiary niż potrzebne, z uwagi na obecność na karimacie chociażby śpiwora, który może delikatnie przekłamywać uzyskane pomiary. Oprócz tych dwóch najważniejszych cech warto również mieć na uwadze taką jak kształt karimaty, jednak w tym wypadku najlepiej jest decydować się po prostu na wersje prostokątne.