Kategorie:

Jak wybrać kurtkę na wypady w góry?

Dobra kurtka przeciwdeszczowa to obowiązkowy element wyposażenia każdego turysty. Jak wybrać właściwą? Jakimi cechami kierować się w sklepie? Czy cena zawsze świadczy o jakości? Odpowiedzi w artykule.

Z membraną czy bez?

Zdecydowana większość kurtek przeciwdeszczowych posiada membranę. Różnią się one jednak parametrami. Najpopularniejsza i jednocześnie najlepsza membrana gore tex, stosowana między innymi w przypadku kurtek marki Mammut (https://www.polarsport.pl/mammut.html), charakteryzuje się bardzo wysoką wodoodpornością. Warto wiedzieć, że membrana Gore Tex dzieli się na różne rodzaje – marka wypuściła zarówno produkty przystępne cenowo, jak również produkty pro, do zastosowania przez profesjonalistów. Co ważne, takie kurtki są bardzo lekkie. Można zwinąć je i zmieścić w każdym, nawet niewielkim plecaku górskim. To istotne szczególnie dla osób pokonujących w górach długie dystanse lub wędrujących od schroniska do schroniska z plecakiem.

Długość kurtki

Warto pamiętać, że kurtka przeciwdeszczowa nie może być zbyt krótka. Nie może również podwijać się pod plecakiem. Optymalna długość kurtki marki Mammut to do połowy bioder. Oczywiście kurtka musi mieć także kaptur oraz kieszenie. Szczególnie przydatne w kurtkach przeciwdeszczowych są kieszenie wewnętrzne. Jeśli kurtka ma mieć swoje zastosowanie również zimą, jako ostatnia warstwa chroniąca przed śniegiem i wiatrem, musi zmieścić pod spodem bieliznę termiczną i gruby polar.