Kategorie:

Kto uprawia skitouring?

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o skitouringu. Coraz więcej osób decyduje się dziś na uprawianie tej dyscypliny sportu. Z czego to wynika i jak przygotować się do skitouringu?

Niecierpliwość wygrywa z lenistwem

Wydaje się, że uprawianie skitouringu wynika najczęściej z niecierpliwości. Narciarze po prostu nie mają ochoty oczekiwać na możliwość wyjazdu na stok wyciągiem, więc decydują się samodzielnie pokonać trasę na szczyt. Często, narciarze po drodze zdają sobie sprawę, że wspinaczka sprawia im przyjemność, przez co w późniejszym czasie nie muszą już motywować się do tego wizją późniejszego zjazdu ze stoku.

W jaki sprzęt zainwestować?

Niewątpliwie, do skitouringu potrzebny jest zupełnie inny sprzęt niż do zwyczajnych zjazdów. Przede wszystkim, koniecznie trzeba wyposażyć się w odpowiednio przystosowane narty. Różnią się one tym od klasycznych nart zjazdowych, że ich spody wyłożone są specjalnym materiałem, który sprawia, że narta nie ześlizguje się ze stoku podczas wspinaczki. Ponadto warto także kupić specjalne buty skiturowe. Rzecz w tym, że buty skiturowe muszą być tak zbudowane, aby możliwe było użycie specjalnych wiązań. W skitouringu korzysta się bowiem z wiązań, które dają sporą swobodę stopom. Rzecz w tym, że umożliwiają one nieustanne podnoszenie pięty, dzięki czemu w ogóle możliwa jest wspinaczka.