Kategorie:

Kurtki softshell. Jak wybrać odpowiednią?

Przygotowując się do nadchodzącego sezonu sportowego lub planując wycieczkę w góry, nie należy zapominać o tym, jak ważnym elementem przygotowań jest dobór odpowiedniej odzieży. Kurtki softshell, dobre buty trekkingowe, spodnie, bielizna termoaktywna… producenci oferują szeroką gamę wzorów i modeli. Co jest jednak najważniejsze przy wyborze?

Wybór kurtki a jej przeznaczenie

kurtki softshellPoszukując odpowiedniej kurtki należy zadać sobie pytanie; w jakim celu i w jakich warunkach ma służyć. Od tego bowiem zależy, czy powinna być to kurtka typu softshell czy też może hardshell z chroniącą przed wodą membraną.

Wydawać by się mogło, że kurtka z membraną wodoodporną będzie lepszym wyborem, jednak niewątpliwą zaletą softshella, który tej membrany nie posiada, jest wysoka oddychalność materiału. Dzięki temu to właśnie kurtki softshell są uznawane za bardziej uniwersalne i komfortowe. W zupełności wystarczają do prowadzenia aktywnego trybu życia oraz na wycieczki.

Spośród kurtek softshell dostępne są modele, wyposażone w membranę wiatroszczelną tzw. „windstopper”, która jeszcze lepiej chroni przed wiatrem oraz kurtki całkowicie bezmembranowe, za to lepiej oddychające.

Czym kierować się przy wyborze kurtki?

-krojem; luźny fason sprawdzi się na co dzień, natomiast podczas większego wysiłku zalecany jest jak najbardziej przylegający do ciała krój,

-stopniem oddychalności; cienkie materiały mają większą zdolność do odprowadzania wilgoci;

-stopniem izolacji i gramaturą materiału; w zależności od pory roku i planowanej intensywności wysiłku, wybór jest pomiędzy grubszym materiałem (softshelle występują również z podszewką polarową), a cieńszym.

Rozważny wybór kurtki softshell jest istotny, jednakże należy pamiętać o tym, że jest ona tylko jednym z elementów ubioru. Nie możNA włożyć zwykłej, bawełnianej koszulki pod spód, gdyż wówczas softshell nie będzie dostatecznie spełniał swojej funkcji. Rekomendowana jest bielizna termoaktywna, która zapewni możliwość odprowadzania pary wodnej.