Kategorie:

Raki na buty trekkingowe – niezbędne zimą!

Gdy górskie szlaki są skute lodem, nie trzeba rezygnować z wędrówek po szlakach. W takim przypadku kluczowe jest odpowiednie wyposażenie. Nie można zapominać o rakach i raczkach!

Zwykłe obuwie trekkingowe to za mało, aby można było wygodnie i bezpiecznie poruszać się po oblodzonych szlakach. W tym przypadku warto zdecydować się na raki lub na raczki, czyli na specjalne akcesoria przeznaczone do butów.

Czym dokładnie są raki i raczki? Jakie funkcje pełnią? Jak dobrać te odpowiednie? Sprawdź z nami!

Czym są raki i raczki do butów?

Raki oraz raczki to akcesoria wyposażone w metalowe kolce albo łańcuchy, które mocowane są do obuwia. Pozwalają one turystom górskim, a także wspinaczom na bezpieczniejsze poruszanie się po śniegu oraz po lodzie.

Metalowe elementy raków i raczków pozwalają na stabilne podparcie podeszwy buta, a tym samym zapobiegają ześlizgiwaniu się stóp na szlaku czy też podczas wspinaczki.

Warto przy tym wskazać, że rakami nazywa się najczęściej akcesoria wyposażone w kolce pod palcami oraz na pięcie buta, polecane do wspinaczki górskiej. Natomiast raczki używane są głównie na wędrówki po szlakach, czyli tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania raków.

Jak dobrać odpowiednie raki?

Dobór właściwych raków i raczków powinien bazować przede wszystkim na ich przeznaczeniu, a także na butach, do których chcemy je dopasować.

Przy doborze raków warto wziąć pod uwagę:

  • liczbę kolców – im jest ich więcej, tym ochrona przed poślizgnięciami będzie lepsza
  • rozmieszczenie kolców – symetryczne lub asymetryczne dla lepszej stabilności
  • klasę raków – automatyczne, półautomatyczne – przeznaczone do butów z odpowiednio wyprofilowanym rantem, który przytrzymuje je w miejscu
  • rozmiar raków – dobierany do rozmiaru obuwia – dostępne są także modele z regulacją, które mogą pasować do każdego rozmiaru butów
  • regulację raków – pozwala na dopasowanie ich do obuwia
  • podkładki raków – antiboty, antyśnieżne podkładki zapobiegają lepieniu się śniegu do raków

Dobre raki i raczki dla amatorów wędrówek i wspinaczki górskiej można kupić w sklepach górskich i sportowych.