Kategorie:

Rodzaje sprzętu narciarskiego

Narty to pozornie prosty sprzęt, którego głównym zadaniem jest zapewnienie rekreacji ruchowej gdy z nieba leci biały puch. Osoby, które nie znają się na tym temacie zaskoczone będą mnogością rodzajów sprzętu narciarskiego, który podzielić można na różne typy z uwzględnieniem rodzaju stoku i stylu jazdy.

Rodzaje nart
Narty można podzielić na dwie kategorie – carvingowe i pozatrasowe lub skitourowe. Te pierwsze stosowane są na popularniejszych stokach, gdzie ruch jest bardzo duży, a pokrywa śnieżna dosyć twarda i ubita. Coraz więcej osób jest jednak już zmęczonych tłokiem na trasach zjazdowych i decyduje się na szusowanie po bocznych trasach. Są one przeważnie mniej uczęszczane, a co za tym idzie bardziej zaśnieżone, wręcz wyścielone dużą warstwą białego puchu.

Na niskie góry
Narty skitourowe to sprzęt, który stworzony został z myślą o sprawnym poruszaniu się po wzniesieniach, zarówno pod górę, jak i w dół stoku. Ich kształt jest najbardziej zbliżony do nart, które używane były u zarania narciarstwa, gdy jeszcze nie było wyciągów. To rozwiązanie dla osób, które naprawdę lubią wędrować po górach. Sprzęt jest bardzo lekki, tak aby ułatwić poruszanie się po różnego rodzaju terenie i wzniesieniach o zróżnicowanym nachyleniu. Narty skitourowe naprawdę ułatwiają wchodzenie na górkę, ale kosztem zjazdu w dół stoku, który z zastosowaniem tego sprzętu nie będzie zbyt szybki i dynamiczny.