Kategorie:

Tarp, czyli płachta biwakowa

Avatar
Opublikowane przez wysokosciowiec

Zbliża się sezon letni, sprzyjający podróżowaniu i poznawaniu nowych miejsc. Nieodłącznym elementem pieszych wędrówek, połączonych z nocowaniem pod gołym niebem jest namiot. No właśnie, czy na pewno nieodłącznym?

Płachta biwakowa, inaczej nazywana tarpem stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego namiotu. Jest lekka, co stanowi bardzo dużą zaletę, gdy cały ekwipunek na wyprawę ma być niesiony własnymi siłami w plecaku. Jest to właściwie duży kawałek materiału, który może być rozbijany w różnych konfiguracjach. Płachta biwakowa powinna być wodoodporna, czasem jest również ognioodporna, co przydaje się, gdy blisko schronienia jest rozpalone ognisko. Z płachty biwakowej można stworzyć różnego rodzaju konstrukcje – schronienie jedno bądź dwuspadowe, jak również tipi czy namiot. Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią użytkownika oraz jego zdolnościami – do płachty biwakowej nie są dołączane rurki czy śledzie, trzeba wykorzystać rzeczy znalezione w lecie – na przykład gałęzie lub kamienie.

Płachta biwakowa nie daje tak dobrego schronienia jak namiot, gdyż nie posiada podłogi. Nie można z niej stworzyć zamkniętej, ograniczonej przestrzeni, która chroniłaby chociażby przed owadami. Nadal najważniejszy jest ubiór, który stanowi pierwszą barierę przed wiatrem i zimnem. Jest to jednak alternatywa godna rozważenia, wybierana najczęściej przez doświadczonych wędrowców i podróżników.

Oferta sprzedażowa płacht biwakowych dostępna pod adresem: https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/aspiwory/p.html