Kategorie:

Tradycyjna karimata vs mata samopompująca

Każdy, kto choć raz w swoim życiu spędził noc pod namiotem, doskonale zdaje sobie sprawę z istoty komfortu. Jeżeli namiot zostanie rozbity na niewłaściwym podłożu, to w nocy będzie przeszkadzał każdy, nawet najdrobniejszy kamyk. Kluczową kwestią dla wygody jest także to, jakie rozwiązanie się wybierze jeżeli chodzi o izolację od podłoża. Na co warto się zdecydować – na tradycyjną karimatę czy może lepszym pomysłem będzie nowoczesna mata samopompująca?

Tradycyjna karimata

 

Jest to rozwiązanie stosowane od wielu lat. Niestety ma parę minusów. Jednym z nich, który rzuca się od razu w oczy, jest rozmiar. Nie ma co ukrywać, karimata nawet po złożeniu zajmuje sporo miejsca, przez co jest dosyć nieporęczna. Stanowi to istotny problem zwłaszcza przy zmianie miejsca biwakowego, nie wspominając już nawet o wyprawach rowerowych czy kajakowych.

 

Nowoczesna mata

Nowoczesne maty samopompujące są prawdziwym hitem ostatnich sezonów. Ich zaletą jest niewielki rozmiar jaki zajmują po złożeniu, a także stosunkowo niska waga. Jest to idealne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na oszczędności miejsca. Bez problemu zmieszczą się na przykład do sakwy rowerowej. Jednak aby nie było zbyt różowo, trzeba wspomnieć o pewnym minusie. Maty samopompujące są często przynajmniej kilkukrotnie droższe od tradycyjnych karimat. Przed zakupem produktu warto sprawdzić jakość zaworu trzymającego powietrze – jest to element, który najczęściej się psuje.